Informacje o łożyskach kulkowych

Łożyska kulkowe zwykłe.

Ten typ łożysk charakteryzuje się tym że przejmuje on siły osiowe i promieniowe w obu kierunkach, sprawdza się także przy dużych prędkościach obrotowych. Łożysko te nie ma zbytniej zdolności do wychyleń kątowych. Zwykle ma głębokie bieżnie w obu pierścieniach, charakteryzują się brakiem kanalika do wkładania kulek i są nierozłączne. Kulki w łożyskach dobiera się z ogromną precyzją dzięki czemu łożyska kulkowe zapewniają wysoką odporność na obciążenia.

Łożyska kulkowe zwykłe poleca się zwłaszcza z uszczelnieniami (gumowymi lub blaszanymi), charakteryzują się one dłuższą żywotnością oraz brakiem konieczności stałego dozoru.

Łożyska kulkowe są najczęściej stosowanym rodzajem łożysk, ze względu na dobre osiągi, uniwersalne zastosowanie oraz korzystne ceny.

Wykonania łożysk:

Łożyska te są dostępne w wykonaniu podstawowym jako łożsko niezakryte (otwarte), z uszczelkami gumowymi (po jednej stronie, bądź obydwu), blaszkami ochronnymi (po jednej stronie lub po obydwu). Zdarza się, że na pierścieniu zewnętrznym w łożyskach niezakrytych występują rowki, które służą do osadzania uszczelnień.

Dokładność wykonania i oznaczenia:


Łożyska te zwykle wykonywane są w normalnej klasie dokładności (P0, P6). Można jednak spotkać rozwiązania dedykowane tj. z zawężonymi tolerancjami (klasa P5, P4) lub o wyższej klasie dokładności (P6E) dla łożysk stosowanych w  maszynach elektrycznych wirujących.

Przykładowe oznaczenie:  6205 2RSR 

6 - łożysko kulkowe zwykłe

2 - seria średnic

05 - 05x5 = 25 mm otwór  (przelicznik ma zastosowanie od wielkości 04, mniejsze mają stałą wartość)

2RSR - uszczelnienie dwustronne gumowe

Przed oznaczeniem może jeszcze występować przedrostek. 

Dokładne oznaczenia łożysk można sprawdzić w zakładce Informacje, następnie oznaczenia łożysk.

 

Strona 1 z 2

<< start < poprz. 1 2 nast. > koniec >>
!-- Smartsupp Live Chat script -->